5 books
Five books cost $28.75. Justin wants to buy eight similar books. He has $50. Does he have enough?
Result
Result
![](/img/43/books.jpg)
Tips for related online calculators
Need help calculating sum, simplifying, or multiplying fractions? Try our fraction calculator.
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- Measuring 2942
Mr. Svoboda has 25m of carpet tape at home. He wants to hem the carpet measuring two times 2m and three times 4m. Does he have enough tape?
- HST Ontario
Wants to buy some new stylish shoes for back to school in grade 8. These crocs cost 59.99 before tax. How much does he need to pay in total in Ontario (sales tax HST=13%)?
- Similar 2810
Seven similar books are € 52 cheaper than 11 similar books. How much does one book cost?
- Front porch
Jon's front porch is 8 feet wide and 12 feet long. Jon wants to stain the wood on the porch next weekend. The stain costs $1.00 per square foot. How much will it cost to buy enough stain for the whole porch?
- Younis
Younis has $ 4.72. He uses some of the money to buy a notebook that costs $ 1.30. How much money does he have left?
- Everything 25961
They have a third of everything in the kit store. Pepin has 1,200 crowns saved and wants to buy a space robot kit, which costs 1,950 crowns before the discount. How many crowns does he still have to save?
- Something 5588
Honza receives pocket money and wants to buy something good with it. If he purchased four cakes, he would have CZK 5 left. If he wanted to buy five cakes, he would be 6 CZK short. If he had bought two pies and three doughnuts, he would have spent all his