Chocolate 4302
How much does whole chocolate cost when 2/3 costs 24 cents?
Correct answer:
![](/img/2/cokolada_3.jpg)
Tips for related online calculators
Need help calculating sum, simplifying, or multiplying fractions? Try our fraction calculator.
Do you have a linear equation or system of equations and are looking for its solution? Or do you have a quadratic equation?
Do you have a linear equation or system of equations and are looking for its solution? Or do you have a quadratic equation?
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- Cake 9
1/3 of a cake costs 3$ and 50 cents. Then how much does the whole cake cost?
- Saleswoman 6265
They print 1,300 copies at the copy center. One copy costs 10 cents. The cost of printing one copy is 3 cents. The saleswoman receives €25 per day. How much does a copy center make per day?
- Flower shop
In a flower shop, a bunch containing 3 tulips, 2 roses, and 1 daffodil cost $10.79. A different bunch containing 1 tulip, 2 roses, and 3 daffodils costs $10.13. A tulip costs 35 cents more than a rose. How much does 1 tulip and 1 rose, and 1 daffodil cost
- Chocolates 2800
One popsicle and one chocolate cost € 2 and 10 cents. Three popsicles and two chocolates cost € 5 and 10 cents. How much is one popsicle, and how much is one chocolate?
- Chocolate 10401
Hot chocolate costs 80 cents. How much money do you need to buy chocolate every day of the week?
- Kilo candy
One kilogram of chocolate candy costs 10 euros. Kate bought 250 grams and had the eight-pack of candy. How much does one bonbon cost?
- Chocolates 5764
Marek wanted to buy four chocolates but was short of 30 cents. So he bought three chocolates and chewing gum for twenty cents, and he still had 70 cents left. How much did the chocolate cost? How much did Marek have?