Size comparing

A store sells olive oil in three different sizes. Which size is the best buy, and what is its unit price?

Size Price
17 oz $ 8.69
25 oz $11.79
101 oz $46.99

Correct answer:

x =  101 oz

Step-by-step explanation:




Did you find an error or inaccuracy? Feel free to write us. Thank you!







Tips for related online calculators
Tip: Our volume units converter will help you convert volume units.

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:

Units of physical quantities:

Grade of the word problem:

Related math problems and questions: